built with Indexhibit

česky
Je porcelánová kasička na spoření peněz na dítě. MimiKrikri vzniklo jako reakce na dobový problém vysokého věku prvorodiček. Velká část mladých párů pořízení prvního dítěte odkládá z finančních důvodů, že by přišli o svůj komfort, který si vybudovali. Přestože se jejich finanční situace zlepšuje, jejich standard se posouvá výše a problém zůstává. Dítě se tak odsouvá na dobu, kdy je poslední možnost a těhotenství už je rizikové.
Mimikrikri je tak symbolická spořící kasička ve tvaru spícího miminka, které má na těle potisk drobných houbiček. Tyto houby se vztahují k českému pořekadlu, že dítě před narozením je ještě na houbách.


english
MimiKrikri is a china moneybox in which you can save money for your future child.
It was created as a response to a present-day issue of women bearing their first children at a higher age. A number of young couples postpone having a child for financial reasons – they would lose the comfort that have built. Although their financial situation improves in the course of the time, the couple’s demands are higher and the problem persists. A child is considered at a time when the chances of conceiving are small and the pregnancy may then be hazardous.
MiniKrikri is a money box in the symbolic shape of a sleeping baby. Little mushrooms are printed on the surface of the moneybox – this may remind people of an old Czech proverb that says that an unborn child is already somewhere in the world picking mushrooms.
 
http://krikri.cz/files/gimgs/th-11_mimikrikri0003.jpg
MimiKrikri, foto: Ondřej Telecký

1/4

 
http://krikri.cz/files/gimgs/th-11_mimikrikri0001.jpg
MimiKrikri, foto: Ondřej Telecký

2/4

 
http://krikri.cz/files/gimgs/th-11_mimikrikri0004.jpg
MimiKrikri, foto: Ondřej Telecký

3/4

 
http://krikri.cz/files/gimgs/th-11_mimikrikri0002.jpg
MimiKrikri, foto: Ondřej Telecký

4/4

 
""